Stymulacja  w rytmie BIO

Stymulacja  w rytmie BIO ( rewitalizacja, stymulacja, redermalizacja)

Zabiegi z użyciem stymulatorów  są obecnie wiodącym trendem  medycyny estetycznej. Ciągły rozwój nauki i technologii produkcyjnych wyznacza nam nowe kierunki działań, jednak jak świat światem stoi, nasze tkanki stymulowaliśmy zawsze, jedyną nowością jest świadomość substancji  i coraz większa precyzja tych działań.

Nasz komórki nie lubią nudy, My nie lubimy się starzeć, marketingowcy mają ogromne pole do działania. Na rynku jest masa preparatów, oszałamiające składy, nowoczesne cząsteczki, z każdej strony „czyha” na nas młodość w ampułce.  Uwierzcie proszę, że sporo czasu zajmuje  odnalezienie sedna produktu profesjonaliście, a jak ten temat ma „ugryźć” pacjent?
Spróbuję to uszeregować, zaczynając od podstawowych pojęć.

Stymulacja to nic innego jak pobudzanie do działania, co w przypadku skóry sprowadza się do użycia bodźca i czekania na odpowiedź tkankową. Wiemy już, że nasza skóra jest dość reaktywnym narządem, bodźcowanie jej igłą, preparatem chemicznym , laserem czy falą radiową jest  bezsprzecznie stymulacją. Pozostaje pytanie na ile jesteśmy w stanie zaplanować skuteczność tych mechanizmów i  na jak długo one działają?

Proces starzenia jest fizjologią, nie zatrzymamy go, podobnie jak procesu grawitacji, jednie co możemy zrobić to wpłynąć na jego jakość. Kluczem poprawy jakości jest anatomia naszej skóry, układu mięśniowo-powięziowego, krwionośnego, metabolika komórkowo-tkankowa oraz precyzja stosowania technik stymulujących i wypełniających. Dzisiejsza wiedza na temat starzenia się  jasno określa zasadność łączenia stymulacji jakościowej i wypełniaczy tkankowych. Dla  pacjenta oznacza stosowanie personalizowanych terapii łączonych z wykorzystaniem  preparatów  implantujących i stymulujących.

Stymulacja implantująca polega podaniu  najczęściej technikami  mezoterapii igłowej/kaniulowej substancji wypełniających, odbudowujących szkielet naszch tkanek, wpływających na   kształt i objętość, świetnie radzących sobie z atrofiami i głębokimi zmarszczkami wynikającymi z procesu starzenia. Preparaty te działają długotrwale, najczęściej opracowujemy nimi okolice policzków, brody, bruzdy nosow-wargowe, Najczęściej stosowane substancje w trakcie tej terapii to kwas hialuronowy usieciowany, kwas l-polimlekowy, hydroksyapatyd wapnia, polikaprolakton.

Stymulacja tkankowa polega na inicjowaniu procesów poprawiających kondycję  naszej skóry. Czynnikami inicjującymi te procesy  dość często są techniki  mezoterapii z użyciem substancji aktywnej np. aminokwasy, peptydy, nieusieciowany kwas hialuronowy, kwas bursztynowy,   Działanie tych substancji jest raczej krótkotwałe, nie wpływają na zwiększenie objętości skóry, ale są niezbędne do utrzymania równowagi składnikowej naszej skóry, przygotowują ją też na podanie wypełniaczy.   Biologiczną odpowiedzią jest zwiększona aktywność  fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny oraz odbudowa macierzy międzykomórkowej.  

Preparaty kondycjonujące skórę dzielimy na:

Biostymulatory tkankowe, głównym ich zadaniem jest pobudzanie fibroblastów do produkcji kolagenu, produkcja macierzy zewnątrzkomórkowej , replika i synteza białek.

Biorewitalizatory tkankowe,  głównym celem tych substancji jest macierz  międzykomórkowa, wykorzystywany jest tu kwas hialuronowy, celem nawodnienia skóry.

Redermalizatory tkankowe, to  substancje, które działają zarówno na fibroblasty jak i na macierz połączeniem kwasu hialuronowego z bursztynianem sodu. Redermalizacja to połączenie biostymulacji i biorewitalizacji.

Zadanie wszystkich stymulatorów tkankowych  sprowadza się do pobudzenia w naszej skórze na różnych poziomach  naturalnej regeneracji, objawiającej się poprawą gęstości, nawilżenia, rozświetlenia. Za przywrócenie parametrów objętości i kształtu odpowiadają wypełniacze tkankowe. Decydując się na stymulację skóry należy pamiętać, że efektywność zabiegową osiąga się tylko w formie serii, zabiegi wykonuje się w równych odstępach czasu – w zależności od stosowanego preparatu jest to 2 tygodnie do 2-3 miesięcy. Po zakończonej serii należy wykonać zabieg przypominający, najczęściej między  4-6 miesiącem. Pielęgnacja domowa jest spójna z prowadzoną terapią zabiegową. Zabiegi stymulujące są dedykowane osobom cierpliwym, procesy skórne by się „zadziać” potrzebują czasu, bardzo ważna jest też kondycja wyjściowa skóry i ogólny stan zdrowia.

Nic nie jest nam dane na wieki, stymulacja to konsekwentne, świadome dbanie o swoje ciało, analizowanie jego potrzeb bieżących i przyszłych. Żyjemy w czasach cudownych odkryć i narzędzi do wspierania własnego ciała, trzeba jednie mądrze po nie sięgać i nauczyć się cierpliwości.

Temat implantacji i stymulacji tkanek jest niezwykle obszerny i bardzo indywidulany. Właściwą drogą jest umówienie się na konsultację indywidualną.

Zapraszamy!