Botox, inaczej nazywany toksyną botulinową, czy jadem kiełbasianym jest substancją leczniczą początkowo wykorzystywaną w medycynie w terapiach leczących najczęściej schorzenia okulistyczne i neurologiczne. W kosmetologii/medycynie estetycznej wykorzystuje się toksynę typu A, stosunkowo rzadko toksynę typu B.
Jak wygląda zbieg?
Bezwzględnym czynnikiem warunkującym podanie toksyny jest przeprowadzenie konsultacji z pacjentem w trakcie której określa się wskazania i ewentualne przeciwskazań zabiegowe. Sam zabieg trwa od 15- 30 minut. Zaczynamy od demakijażu i kolejno wykonujemy dezynfekcję, obserwację mimiki i wyznaczenie punktów podania. Ilość podanego preparatu i rodzaj toksyny zawsze określamy indywidualnie dla każdego pacjenta. Do iniekcji używamy małych igieł, nie ma potrzeby znieczulania obszarów zabiegowych (z wyłączeniem stóp i dłoni, które są bolesne), odczucia bólowe są minimalne.
Kiedy widać efekt?
Efekty działania toksyny widać już około 3-5 dnia od jej podania, całkowity efekt widać do 14 dnia. Ważne jest aby po 2 tygodniach od podania zgłosić się do zabiegowca na kontrolę efektów zabiegowych i ewentualną korektę. Finalny efekt jest oparty o oczekiwania klienta i możliwości tkankowe. Botox jest niezwykle plastyczną substancją, w rękach doświadczonego zabiegowca możemy uzyskać naturalny, rozluźniony wygląd, bez efektu maski, której boi się wielu pacjentów.
Botox - Jak działa?
Mechanizmem działania toksyny jest relaksacja mięśni, co powoduje spłycenie lub całkowite zniwelowanie zmarszczek mimicznych. Działanie botoxu podawanego w trakcie zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest odwracalne, co oznacza, że praca mięśnia w danym obszarze zostaje przywrócona.
Jakie partie ciała poddajemy zabiegowi?
Najczęściej wykonujemy zabiegi w okolicy czoła, między brwiami( lwia zmarszczka), wokół oczu (tzw. kurzych łapek), okolica ust( zmarszczki palacza, wywinięcie wargi górnej), okolica brody( brukowana broda).
Wskazania do użycia toksyny
Toksyna botulinowa jest dedykowana pacjentom u których w wyniku bogatej mimiki występują zmarszczki lub w ramach profilaktyki wystąpienia zmarszczek. Użycie botoxu będzie również zasadnym u pacjentów z wzmożoną nadpotliwością, bruksizm. Warto nadmienić, iż do zastosowania toksyny determinuje nas problem a nie wiek.
Przeciwskazania bezwzględne do użycia toksyny
- Ciąża i okres laktacji
- Alergie ( składniki preparatu - do omówienia w trakcie wywiadu )
- Choroba nowotworowa
- Ogólnoustrojowe stany zapalne
- Choroby autoimmunologiczne ( większość wyklucza lub obniża efektywność zabiegową - do omówienia w trakcie wywiadu )
- Zaburzenia przewodnictwa nerwowego
- Dysmorfofobia
- Przewlekła farmakoterapia ( substancje aktywne stosowane w lekach do omówienia w trakcie wywiadu )
Ciąża i okres laktacji
Alergie
Choroba nowotworowa
Ogólnoustrojowe stany zapalne
Choroby autoimmunologiczne
Zaburzenia przewodnictwa nerwowego
Dysmorfofobia
Przewlekła farmakoterapia
Polecamy także
Rekonstrukcja włosów Joico
Oferujemy także profesjonalny zabieg rekonstrukcji włosów, dla wszystkich Pań które marzą o zdrowych i lśniących włosach. Joico przeznaczony jest do pielęgnacji i odbudowy włosów zniszczonych, osłabionych, łamliwych, szorstkich, suchych i matowych.
Jak długo się utrzymuje?
Na długość działania toksyny ma wpływ wiele czynników. U naszych pacjentów obserwujemy czas działania na poziomie 4-6 miesięcy, duża wagę przykładamy też do omówienia w trakcie konsultacji przed zabiegowej czynników osłabiających i potęgujących działanie toksyny.
Co ile należy powtarzać zabieg?
Przyjmuje się zasadę, iż zabiegu na daną okolicę nie wykonujemy częściej niż co 3 miesiące. Warto dodać, iż przy obecnych możliwościach zabiegowych rozluźnione obszary może stymulować tkankowo, co stanowi świetną terapię łączoną.
Jak należy postępować po zabiegu?
Zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest zabiegiem o niskiej fazie rekonwalescencji. Po zabiegu właściwie nie widać na twarzy działalności z użyciem igły. Wszystkie zalecenia są bardzo szczegółowo omawiane w trakcie wywiadu przed zabiegiem. Do najważniejszych należą: do 6h po zabiegu trzymamy głowę w pozycji pionowej, unikamy silnych pochyleń do przodu, nie masujemy/ nie dotykamy miejsc ostrzykniętych, przez 72h nie latamy samolotem, przez tydzień nie spożywamy nie alkoholu, nie palimy papierosów.
Czy można wykonać zabiegi z użyciem toksyny botulinowej?
Oczywiście. Toksynę można podawać w różnym rozcieńczeniu, z różnymi substancjami i na różne tkanki w zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć i problemu z jakim chcemy sobie poradzić. Najczęściej stosuje się dwie formy: Mezobotox (Babybotox) i Skinbotox.
Na czym polegają te zabiegi ?
- Mezobotox jest połączeniem botoxu z ampułką do mezoterapii igłowej.
- Najczęściej taką formę podania stosuje się w celu : profilaktyki powstania zmarszczek, zmniejszenia mimiki z zachowaniem naturalnego wyglądu, regulacji wydzielania sebum, często tą technikę stosuje się u klientów, którzy myślą o toksynie, ale boją się zbyt sztucznego efektu podania samej toksyny.
- Protokół klasyfikacji zabiegowej jest taki sam jak w przypadku zabiegu z użyciem toksyny botulinowej. Wykonanie zabiegu poszerzone jest o 30-40 minut znieczulenia, w trakcie iniekcji pracujemy cienką igłą, gęsto deponując substancję w skórze, okres rekonwalescencji jest poszerzony o zalecenia zwrócenia szczególnej uwagi na ostrzykiwane miejsca by zminimalizować ryzyko nadkażenia. Odczuwalność dolegliwości bólowych na drugi dzień po zabiegu jest bardzo różna. Większość naszych pacjentów najczęściej zauważa delikatny obrzęk, zaczerwienienie, miejscowe zasinienia związane z iniekcjami, bolesność w skali 1/10 określają na 1-3/10 . Zalecenia pozabiegowe szczegółowo omawiamy przed wykonaniem zabiegu.
- Skinbotox jest połączeniem toksyny botulinowej z ampułką do mezoterapii mikroigłowej.
- Jest to bardzo płytka forma podania, która cudownie sprawdza się gdy chcemy obkurczyć pory, wyregulować sebum i wypłycić blizny zanikowe, podziałać przeciwzapalnie.
- Protokół klasyfikacji zabiegowej jest taki sam jak w przypadku zabiegu z użyciem toksyny botulinowej. Wykonanie zabiegu poszerzone jest o 30-40 minut znieczulenia, w trakcie zabiegu pracujemy dermafusion penem z 9-igłową głowicą, na głębokości 0,2-0,6mm, inicjując stan zapalny na skórze. Okres rekonwalescencji jest poszerzony o zalecenia zwrócenia szczególnej uwagi na opracowywany obszar by zminimalizować ryzyko nadkażenia. Odczuwalność dolegliwości bólowych na drugi dzień po zabiegu jest bardzo różna. Większość naszych pacjentów najczęściej zauważa delikatny obrzęk, zaczerwienienie, szorstkość i tkliwość skóry w dotyku w skali 1/10 określają na 1-3/10 . Zalecenia pozabiegowe szczegółowo omawiamy przed wykonaniem zabiegu.
Możliwość płatności ratalnej
W naszym salonie masz możliwość płatności ratalnej. Wykorzystaj ją na zabiegi od 100 do 5000 zł.
Nie musisz już dłużej czekać z realizacją swoich marzeń! Przyznawalność to aż 95%.
W gabinecie nie musisz mieć ani karty, ani gotówki. Wystarczy, że zostawisz nam swój numer telefonu, a pracownicy MediPay skontaktują się z Tobą ustalając wszystkie szczegóły.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Zapraszamy do zakładki “Płatność ratalna”.